Her er byggeriets store hold til DM
Billedet er fra afslutningsceremonien ved DM i Skills 2022. Foto: Per Daugaard
Rystende hænder, røde kinder og tårnhøjt fokus... Det bliver virkeligheden for 68 unge, talentfulde lærlinge, der til februar 2023 skal kæmpe om DM i 13 forskellige fag.
Se byggeriets mange deltagere herunder.
Alubygger |
Uddannelsesinstitution |
Arbejdsgiver |
Daniel Høj Rasmussen | EUC Nordvestsjælland | Tarpgaard A/S |
Lukas Bonde Lund | EUC Nordvestsjælland | Tarpgaard A/S |
Rasmus Hindsgavl Strømberg | EUC Nordvestsjælland | Redtz Glas og Facade A/S |
Benjamin Larsen | EUC Nordvestsjælland | Fazade ApS |
Anlægsgartner |
||
Rasmus Munk Lorentzen | ZBC | Anlægsgartner MøllerLøkkegaard |
Jonas Olsen | ZBC | Bangs Anlægsgartner & Brolægger ApS |
Anton Snedker | Jordbrugets UddannelsesCenter | Anlægsgartner Mulvad |
Oliver Lind Skovgaard | Kold College | Askov Kloak Belægning |
Signe Bæk | Kold College | Stougaard Anlæg og Pleje ApS |
Casper Dam Mogensen | Jordbrugets UddannelsesCenter | SC Anlæg |
Lærke Rose Kvisgaard | Roskilde Tekniske Skole | Ebbe Dalsgaard A/S |
Mikkel Tromborg | AMU Nordjylland | Lars Rasmussen Anlæg og Service |
Tobias Clemmesen Søgaard | AMU Nordjylland | Anlægsgartner Tobias Petersen |
Jacob Peter Bankel | Roskilde Tekniske Skole | Malmos A/S |
Anlægsstruktør |
||
Tobias Abildgaard Rasmussen | AARHUS TECH | Rene Mathiassen a/s |
Magnus Berg Schlünzen | AARHUS TECH | Lindaa-Balle Maskinstation A/S |
Søren Kjærskov Damgaard | Learnmark Horsens | Entreprenør K.P. Marsh ApS |
Frederik Sørensen | Roskilde Tekniske Skole | Aarsleff |
Tobias Bach Rasmussen | Learnmark Horsens | Entreprenørfirma Steen Hansen ApS |
Marius Petersen | Roskilde Tekniske Skole | Rørvig byg Aps |
Brolægger |
||
Simon Aaby Brok | NEXT Uddannelse København | Bjørn Nordstrøm og Benny Jensen |
Micke Graversgaard | NEXT Uddannelse København | Dybdal Brolægning ApS |
Nicolai Vincent Baumgarten | Learnmark Horsens | Sallingelunde Brolægning |
Jesper Christensen | Learnmark Horsens | Svend Erik Lind A/S |
Bygningsstruktør |
||
Rasmus Christian Brylle | AMU Fyn | Jorton A/S |
Jimmi Vædeled Roed Moberg | AMU Fyn | Hans Jørgensen & Søn A/S |
Troels Lyndgaard Pedersen | AMU Nordjylland | A. Enggaard A/S |
Viktor Busch | AMU Nordjylland | HP BYG A/S |
Lucas Roger Jensen | EUC Nordvestsjælland | Aarsleff |
Patrick Schmidt | EUC Nordvestsjælland | EUC Nordvestsjælland |
Flisemurer |
||
Viktor Aaskov Nielsen | EUC Nordvestsjælland | Murermester Jonas Pedersen |
Kristian Bak Hansen | EUC Nord | Hæstrup Murerforretning ApS |
Jonas Buchholtz Ambrosius | TECHCOLLEGE | Kimbo Huse |
Sofie Sørensen | EUC Nord | Murerfirmaet Vilsen og Ulrick |
Patrick Dahl Gråbæk | Tradium | Jorton A/S |
Glarmester |
||
Vivien Denise Falke | EUC Nordvestsjælland | Hustømrerne |
Asger Lysgaard Maarup | EUC Nordvestsjælland | KBA Glas ApS |
Tobias Pristed Christiansen | EUC Nordvestsjælland | Korsør Glarmesterforretning ApS |
Anton Emil Hulgaard Jungsled | EUC Nordvestsjælland | Glarmageren Jimmi Lillie |
Gulvlægger |
||
Lykke Ledet Jeppesen | Mercantec | Garant Frederikshavn |
Kristoffer Møller Christensen | Mercantec | Dall Gulvservice ApS |
Mads Bruun Sørensen | Mercantec | Flex Gulvmontering |
Kasper Wennemoes Andersen | Mercantec | Skjern Gulve ApS |
Murer |
||
Jonas Schwartzbach Kroman | EUC Sjælland | Sandholdt og Pedersen |
Lasse Thon Madsen | EUC Nord | Visby Beikes ApS |
Tobias Niklas Hieronymus | Rybners | Steens Murer og Entreprenør |
Lukas Grummesgård Kristensen | Herningsholm Erhvervsgymnasium | Tømrer og murerfirmaet Jensen & Jensen |
Julius Mondrup Brøgger | Tradium | Murerfirma Morten Brøgger aps |
Gry Astrup Hansen | Herningsholm Erhvervsgymnasium | Murerfirmaet Glenn Østergaard |
Tagdækker |
||
Jeremiah Castillo | EUC Nordvestsjælland | KBK Tagenterprise a/s |
Christian Bangsgaard | EUC Nordvestsjælland | Byens TagDækker og Tømrer ApS |
Chris Grønbæk | Learnmark Horsens | K.N. Tagdækning |
Simon Cavazzi Lausen | Learnmark Horsens | Icopal Entreprise A/S |
Teknisk isolatør |
||
Niklas Schumacher | AMU SYD | Haunstrup Teknisk Isolering |
Patrick Lykke Bundgaard | AMU SYD | Hovedstadens Isolering ApS |
Kim Happe | AMU SYD | Persolit Entreprenørfirma A/S |
Tækkemand |
||
Jesper Lodberg Lagoni | Den jydske Haandværkerskole | Ulfborg Tækkefirma ApS |
Nicolas Mølschow Tryggvason | Den jydske Haandværkerskole | Tækkepartner ApS |
Johan Andresen | Den jydske Haandværkerskole | Tækkemand Bo Henriksen ApS |
Tømrer |
||
Jacob Munkgaard Sørensen | Herningsholm Erhvervsgymnasium | Tømrerfirmaet Henrik Kristoffersen A/S |
Christian Poul Nielsen | CELF | Bjarne Petersen A/S |
Emil Jensen Ulrik | TECHCOLLEGE | Pallisgaard A/S |
Nicklas Veber Stryhn | CELF | Mester Madsen |
Andreas Sparre Højsted | NEXT Uddannelse København | Gl. Holte Tømrer ApS v. Patrick Petersson |
Thomas Lybæk Petersen | EUC Syd | Aksel Tang Tømrer/Snedker |